czwartek, 8 maja 2014

Zasiłek pielęgnacyjny- co i jak?

Po kilku komentarzach pod ostatnim postem postanowiłam przygotować dla Was wpis o tym co i jak trzeba zrobić, aby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny. Kiedy już posiadamy orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym musimy na początek zapoznać się z warunkami przyznania zasiłku pielęgnacyjnego jakie stawia przed nami państwo. 

(Źródło obrazka: kamsoft.pl)


Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?
  • niepełnosprawnemu dziecku;
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia;
  • osobie, która ukończyła 75 lat.
 Co do dzieci i osób w wieku powyżej 16 lat, a przed ukończeniem 18 roku życia- zasiłek pielęgnacyjny przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym, opiekunom faktycznym dziecka do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości, (jeśli nie jest całkowicie ubezwłasnowolnione) w celu kontynuacji wypłaty świadczenia musi ono złożyć wniosek osobiście lub za pośrednictwem osoby upoważnionej (osoba składająca wniosek w imieniu wnioskodawcy jest zobowiązana okazać upoważnienie osoby do złożenia wniosku w jej imieniu).

 Komu nie przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?
  • osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego;
  • osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie;
  • jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny?

Aktualnie są to 153,00 złote.

 Jakie dokumenty należy przedłożyć przy ubieganiu się o zasiłek pielęgnacyjny?

Standardowo przy ubieganiu się o zasiłek pielęgnacyjny należy złożyć, w zależności od miejsca zamieszkania w MOPSie/GOPSie/wydziale odpowiedzialnym za tego typu świadczenia w Urzędzie Miejskim/ Urzędzie Miasta, następujące dokumenty:
  • kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności + oryginał do wglądu;
  • kserokopię dowodu osobistego + oryginał do wglądu;
  • wniosek na wymaganym przez urząd formularzu;
  • w przypadku osób uprawnionych do emerytury lub renty- aktualną decyzję ZUS lub KRUS ustalającą prawo do emerytury lub renty ;
  • polecenie wypłat zasiłku na rachunek bankowy (można, ale nie jest to konieczne, zasiłek można często odbierać osobiście w kasie UM, itp.)
Mam nadzieję, że przydadzą Wam się te informacje :-)

Wpis przygotowałam na podstawie wiadomości pozyskanych ze stron UM Wągrowiec oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz